آجر قزاقی سنتی

نام آجر

ابعاد

قیمت هر قالب (تومان)

پلاک کامل قزاقی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۲,4۰۰ تا ۵,۰۰۰

پلاک کامل قزاقی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۲,6۰۰ تا ۵,۱۰۰

پلاک کامل قزاقی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۲,8۰۰ تا ۳,000

پلاک کامل قزاقی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۲,8۰۰ تا ۵,000

پلاک قزاقی

۳×۵٫۵×۲۰

از ۲,۳۰۰ تا ۳,۲۰۰

پلاک قزاقی

۳×۵٫۵×۲۰

از ۲,۴۰۰ تا ۳,۲۰۰

پلاک قزاقی

۳×۵٫۵×۲۰

از ۲,۴۰۰ تا ۲,۴۹۰

پلاک قزاقی

۳×۵٫۵×۲۰

از ۲,۵۰۰ تا ۳,۲۰۰

قزاقی رستیک

۳×۵٫۵×۲۰

از ۱,۸۸۰ تا ۳,۱۰۰

قزاقی رستیک

۳×۵٫۵×۲۰

از ۱,۹۵۰ تا ۳,۱۰۰

قزاقی رستیک

۳×۵٫۵×۲۰

از ۱,۹۵۰ تا ۲,۱۰۰

قزاقی رستیک

۳×۵٫۵×۲۰

از ۲,۰۰۰ تا ۳,۱۰۰

قزاقی نیمه

۵٫۵×۵٫۵×۲۰

از ۲,۶۰۰ تا ۴,۱۵۰

قزاقی نیمه

۵٫۵×۵٫۵×۲۰

از ۲,۷۰۰ تا ۴,۱۵۰

قزاقی نیمه

۵٫۵×۵٫۵×۲۰

از ۲,۷۰۰ تا ۲,۹۹۰

قزاقی نیمه

۵٫۵×۵٫۵×۲۰

از ۲,۸۰۰ تا ۴,۱۵۰

سنتی کف پوست پیازی

۲۰×۲۰

از ۲,۴۵۰ تا ۵,۳۴۰

سنتی کف ابلق

۲۰×۲۰

از ۲,۵۰۰ تا ۵,۳۴۰

سنتی کف قرمز

۲۰×۲۰

از ۲,۵۰۰ تا ۵,۳۴۰

سنتی کف زرد

۲۰×۲۰

از ۲,۸۰۰ تا ۵,۹۴۰

ال قزاقی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۳,۸۰۰ تا ۶,۰۰۰

ال قزاقی گلبهی

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۳,۹۰۰ تا ۶,۰۰۰

ال قزاقی ابلق

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۳,۹۰۰ تا ۶,۰۰۰

ال قزاقی زرد

۱۰×۵٫۵×۲۰

از ۴,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰

در این مطلب قصد داریم یکی از قدیمی ترین آجرهای موجود که با نام آجر سنتی قزاقی، آجر نظامی، آجر ختایی یا آجر قمی در بازار موجود است، را معرفی کنیم. همانطور که میدانیم آجر یکی از کهن ترین مصالح ساختمانی در کل دنیا می باشد. آجرهای قزاقی نیز از این موضوع مستثنی نیستند.

آجر سنتی قزاقی

 «قزاق» تحریف واژهٔ روسی «کازاکKazak »است که در فرانسه و برخی زبان‌های دیگر، کُزاک (Cosaque) تلفظ می‌شود. 

در زبان روسی قزاق‌ها را کازاخ می‌گویند. قزاق قومی از نژاد زردپوست آسیایی و عمدتاً مسلمان با تبار ترکی هستند. که زیستگاه‌شان آسیای میانه (قزاقستان کنونی) هست و تا قرن نوزدهم که خان‌نشین‌هایشان به تصرف ارتش روسیه درآمد، حضوری در تاریخ روسیه نداشتند. 

منبع این مطلب: ویکیپدیا

آشنایی بیشتر با آجر قمی یا قزاقی

همانطور که در بالا اشاره شد با ورود قزاق ها به ایران، سربازخانه هایی ساخته شد که با آجرهایی در سایز5×10×20 بود. سپس این آجرها با نام آجرهای قزاقی رواج پیدا کرد.

 هر چند شواهد و مدارکی وجود دارند که ثابت میکند، آجرهای قزاقی قبل از ورود قزاق ها به ایران در این کشور وجود داشته اند. مانند آجرهای استفاده شده در پل دختر، آجرهای سنتی در زیگورات چغازنبیل و روستای ابیانه. 

این شواهد نشان میدهند که آجر این نوع آجر نما از دیرباز در ایران وجود داشته است.

  با ورود قزاق ها واستفاده آنها از این سایز آجر، این نوع آجر با اسم آجر سنتی قزاقی متداول شد. آجر نما قزاقی برای نمای ساختمان، نمای داخلی و انواع بناها مخصوصا بناهای سنتی مانند رستوران یا کافه و منزل مورد استفاده قرار میگیرد.

آجر قزاقی سنتی اصفهان

ابعاد آجر قزاقی

 • در ابعاد پلاک 2.5×20×7
 • در ابعاد 2.5×20×5 سانتی متر
 • در ابعاد کف یا کف فرش 25×25 و 20×20
 • در ابعاد 10×20×5

جدول ابعاد آجر نما قزاقی:

آجر قزاقی کف
آجر سنتی قزاقی کف
آجر سنتی قزاقی کف فرش
آجر سنتی قزاقی کف فرش

مزایا و معایب آجر قزاقی سنتی

 • مقاومت بسیار بالا در مقابل انواع آب و هوا
 • مقاومت و محکم بودن در برابر شکستگی وترک خوردن
 • عدم شوره زدن
 • عایق گرما و سرما است در نتیجه موجب بهینه سازی انرژی میشود
 • بناهای ساخته شده با آجرنما قزاقی ارزش بیشتری دارند

انواع رنگ 

 • زرد
 • قرمز
 • حنایی
 • قزاقی حنایی
 • قزاقی پوست پیازی
 • اخرایی

روش تولید

آجر سنتینام برده به روش دستی (مانند آجر دستی خشتی) تولید می شود بدین شکل که ابتدا خاکی مناسب و با کیفیت خوب را تهیه کرده، سپس آن را با آب مخلوط میکنیم.

 این مخلوط باید به گونه ای باشد که به صورت گلی یک دست در بیاید که گاها چند روز طول میکشد. 

پس از طی این مرحله، افراد با پای خود به گل ورز میدهند. سپس گل آماده شده را در قالب هایی که از قبل آماده شده است میریزیم و بوسیله نخ برش، برش ایجاد میکنیم.

پس از این مرحله، خشتها را باید در آفتاب گذاشته تا خشک شوند. درنهایت خشتهای آماده ی روانه ی کوره می شوند. تا به صورت کامل پخته شوند. نتیجه ی این مرحله میتواند آجرهایی به رنگهای مختلفی از جمله زرد، حنایی، خاکی، طلایی، زرد روشن یا تیره، اخرایی و … باشد.

آجر قزاقی نما
آماده سازی گل برای قالب زدن آجر
خشت زدن آجر قزاقی
قالب زدن دستی آجر

کاربرد آجر قزاقی نمای آجری سنتی

آجر سنتی قزاقی
آجر قزاقی قرمز اخرایی

آجر سنتی قزاقی علاوه بر اینکه بهترین مثال برای یک ماده وفادار است، محبوبیت آن را در زمینه های سازگاری با محیط زیست نیز مورد توجه است.

 آجر نما قزاقی از مواد معدنی رسی طبیعی ساخته شده است. علاوه بر این، مقدار کمی منگنز، باریم و سایر مواد افزودنی با خاک رس ترکیب شده و سایه های مختلفی تولید می کنند. 

به محض مخلوط شدن، هر مخلوط به حدود 2000F حرارت می رسد. در میان خوبی هایی که آجرها دارند.

 این واقعیت نیز وجود دارد که نه تنها ماده ای غیر قابل احتراق است، بلکه دارای مزیت محافظت از باد بالا نیز می باشد. مطالعات نشان داده است که خانه های ساخته شده با آجر در مقابل باد و طوفان شدید، مقاومت بسیار خوبی دارند.

از این نوع آجر نما میتوان در نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد. و در گذشته بسیار رواج داشت. در حال حاضر از این آجر برای هر دو مورد نمای داخلی و بیرونی میتوانیم استفاده کنیم.

 آجر سنتی قزاقی یا آجر قمی بیانگر سبک خاص و گرم سنتی و فضای قدیمی می باشد که میتوان در رستوران ها، کافه ها، هتل ها، هنرستان های زیبایی، کف خانه ها، کف فرش پیاده رو ها و جاهای خاص و دیگر اماکن استفاده کرد.

از آجر قزاقی در طاق های ایوان ورودی، پله ها، طاق های اتاق های با پنجره های مشبک سوراخ دار، دروازه ها و قوس پنجره های برج ها نیز در یک یا دو ردیف استفاده می شود. قوسها معمولاً نیم دایره هستند.

آجر قزاقی سنتی
آجر نما قزاقی سنتی

بیایید واضح بگوییم: در هنگام طراحی فضاهای داخلی، ما رابطه ی سختی با آجر داریم زیرا این ماده از نظر بصری بسیار رسا است که باید در دکوراسیون و طراحی داخلی خانه های ما بسیار ظریف کار شود.

 آجر در معرض دید بیش از اندازه می تواند مورد توجه واقع شود. مهم ترین نکته در طراحی داخلی، استفاده از آجرهای واقعی ست. استفاده از روکش دیوارها با کاشی آجری مانند، بسیار مضحک به نظر می رسد (و معمول تر از آن چیزی است که ما دوست داریم). نتیجتا میتوان از آجرهای ظریف و واقعی برای اینکار استفاده کرد.


آجر قزاقی کف
آجر نما قزاقی اصفهان
آجر نما قزاقی اصفهان

آجر نظامی در بناهای قدیمی و سنتی

یکی از قدیمی ترین روستاهای ایران که در ساخت خانه ها و بناهای آن از آجر سنتی  استفاده شده است، روستای ابیانه است. 

ابیانه در میان دامنه کوه کرکس قرار گرفته است. ابیانه با آجرهای قرمز منطقه ای خوش اب و هواست که گردشگران را به خاطر بافت زیبا و سنتی خانه ها و مردمش به سمت خود جذب میکند. 

این روستای سنتی زیبا مربوط به دوران سلجوقیه، صفویه وقاجاریه می باشد. 

مرمت بناهای تاریخی با آجر قزاقی

مرمت قسمتهای تخریب شده یا آسیب پذیر بناهای تاریخی نیاز به استفاده از آجرهایی دارد که (از نظر ابعاد و مواد) با بافت اصلی و تکنیک های ساخت سازگار باشد. بنابراین، تولید آجر سنتی باید انجام شود تا مرمت مناسب انجام شود. در این پروسه از آجر نما قزاقی میتوان استفاده کرد زیرا از نظر بافت سنتی می باشد و شباهت زیادی به بناهای به جا مانده از اعصار گذشته دارد.

آجر قزاقی سنتی در ابیانه
آجر سنتی قزاقی در بناهای قدیمی

آجر در معرض دید اغلب در آپارتمان هایی ظاهر می شود که صاحبان آن (و طراح آنها) می خواهند بر سن و تاریخ خانه تأکید کنند.

 همچنین در بسیاری از خانه ها دیوارهای آجری تنها چیزی است که تا به امروز باقی مانده است. بنابراین، این یک تصمیم منطقی است، اما در نظر گرفتن مقدار آجر قابل مشاهده مهم است.

  یک نکته جالب دیگر: ترکیب آجر با سایر مواد و عناصر تزئینی، مانند مبلمان کلاسیک، طراحی داخلی را تقریباً یک نمای هنری می کند. همچنین آجرنما قزاقی برای ایجاد قوس در راهرو یا بناهای سنتی بسیار کاربرد دارد.

یکی از بناهای تاریخی که از دوران هخامنشیان تا کنون به جا مانده است پل دختر است که گفته می شود با آجرهای قزاقی ساخته شده است. متاسفانه این پل زیبا بر اثر مرور زمان و عدم نگهداری و توجه تقریبا از بین رفته است و تنها یک دهانه از طاق های آن به جا مانده است. پل دختر از اهمیت راهبردی بسیار بالایی برخوردار بوده است و مسیر ارتباطی دو شهر مهم شاپورخواست و جندی شاپور بوده است.  

POLDOKHTAR.jpg

سراسرنما از پل دختر

چیدمان فضا با آجرنما قزاقی

سطوح این نوع آجر نما در رنگ قرمز بسیار قدرتمند هستند و برای حفظ تعادل، به محیط مناسب نیاز دارند. بدترین کار این است که مقدار زیادی چوب خام و مبل چرمی تیره جامد به آنها اضافه کنید، که نزدیکترین چیز به یک کلوپ شبانه است. انتخاب مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی در سایه های خاکستری، آبی روشن و زرد، پیشنهاد مناسب تری برای ترکیب با آجر سنتی قزاقی است.

 ترکیب های هماهنگ را انتخاب کنید. آجر ماده ای استثنایی برای قوس های ساختمانی است. شکل آن به لطف کشش و تناسبی که بین قطعات ایجاد می شود. باعث بسته شدن سازه و ایجاد امنیت می شود. یک تراس با قوس یا به راحتی داخل اتاق برای جدا کردن اتاق از آشپزخانه، اگر از آجر ساخته شده باشند بسیار زیبا به نظر می رسند.

برای خرید آجر نسوز سفید کلیک کنید

دسته‌ها: آجر نما

1 دیدگاه

مریم نصر · 19 اکتبر 2022 در 11:29 ق.ظ

خیلی خوب نوشتید. آجر قزاقی واقعا زیبایی منحصر به فردی در بنا و ساختمان ایجاد میکنه. ممنون از محصولات خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آجر نسوز طوسی