آجر فشاری (آجر زبره)

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

آجر فشاریآجر فشاری چیست؟

آجر زبره یا فشاری که با نام های آجر گری یا آجر توپر نیز مصطلح است، قدمت بسیار طولانی دارد. این آجر از خاک رس و آب ساخته می شود و در گذشته کاربرد فراوانی داشت اما همچنان مورد استفاده قرار میگیرد. در گذشته این آجر با دست تهیه می شد و اطراف کوره چیده می شد و بالا می رفت. در اطراف قم و خوزستان این آجر بسیار زیاد تولید می شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، آجر گری یا زبره نیز به روش ماشینی تولید شد.

علت نام گذاری این آجرها به نام فشاری دو دلیل دارد: برخی بر این باورند که به علت فشار انگشت بر روی گوشه های آجر در قالب، در زمان تولید، این آجرها با نام فشاری نام گذاری شده اند. دسته دیگر بر این باورند که علت این نام گذاری مقاومت بالای این آجرها نسبت به فشار و گرما است. نکته جالبی که وجود دارد این است که در منطقه خوزستان به آجر لفتون 10 سوراخ، آجر زبره میگویند!

ابعاد آجر فشاری

کاربرد آجرهای فشاری

برای دیوارهای باربر و دیوارهایی که روی فنداسیون اجرا می شود از این آجر استفاده می شود. زمانیکه میخواهیم دیوار محکمی داشته باشیم مخصوصا ساختمانهایی که دارای طبقات زیرزمینی هستند، دیوارهای دور تا دور آن را حتما باید از آجرهای فشاری یا آجر زبره استفاده کرد. همچنین از این آجر برای سازه های بنائی و دیوار حیاط و ویلا استفاده فراوان می شود. در ایام گذشته از آجر زبره برای طاق نیز استفاده میشد اما بعلت وزن زیاد روی ساختمان، این کار ممنوع شد.

 

ابعاد آجر فشاری

ابعاد اجر فشاری یا زبره 23×11×7 است اما در ابعادی به طول 20-25 سانت و عرض 10-12 سانتی متر با ضخامت 7 سانتی متر نیز در بازار موجود است. این آجر دارای سطحی زبر و مانند آجر رسی به رنگ زرد طلایی است که درجه حرارت کوره در رنگ آجر زبره تاثیر گذار است. در سطح این آجر سوراخی وجود ندارد. در واقع جزو اجرهای سوراخ دار نیست. کیفیت تولید آجر زبره مانند آجر نما نیست و در واقع برای تحمل فشار تولید می شوند.

بیشتر بخوانید: آجر نما نسوز

تعداد اجر فشاری در هر متر مربع:

با توجه به نوع چیدمان مورد نظر برای ساخت دیوار و ساختمان این تعداد آجر تغییر میکند. اصولا هر تن آجر زبره حاوی 500 قالب آجر است که هر کدام حدودا وزن 2 کیلوگرم دارند. که با توجه به چیدمان، میزان اجر فشاری درخواستی را تهیه میکنیم.

برای مثال برای یک دیوار 20 سانتی معمولا به تعداد 105 قالب آجر گری یا فشاری نیاز است.

معایب و مزایای آجر فشاری

 مزایای آجر زبره یا فشاری

  1. سهولت دسترسی تقریبا در تمام مناطق مخصوصا قم، خوزستان، اراک، ارومیه و اصفهان و…
  2. بالا بودن مقاومت فشاری نسبت به آجر سفالی
  3. قیمت ارزان و مناسب آجر زبره (فشاری)

معایب آجر زبره (فشاری)

  1. عایق حرارتی نیست و در فصل سرما باعث گرمای داخل ساختمان نمیشود.
  2. وزن آجر زبره یا فشاری بالاست و موجب سنگینی و فشار روی ساختمان می شود.

 

قیمت اجر فشاری

جهت آگاهی از قیمت انواع آجر و قیمت آجرهای فشاری به صورت تناژ با شماره تلفن 09133162388  تماس حاصل فرمایید.

افکار خود را به اشتراک گذارید

*

code