ساخت و ساز ساختمان در درجه اول ساختمانهایی که برای تهیه سرپناه استفاده می شود، نامیده می شود.

ساخت و ساز یک فعالیت باستانی انسان است. این کار با نیاز کاملاً کاربردی به یک محیط کنترل شده برای تعدیل اثرات آب و هوا آغاز شد. پناهگاه های ساخته شده یکی از ابزارهایی بود که بشر به وسیله آن توانست خود را با طیف گسترده ای از مناطق آب و هوایی سازگار کرده و به گونه ای جهانی تبدیل شود. پناهگاه های انسانی در ابتدا بسیار ساده بودند و شاید فقط چند روز یا چند ماه به طول می انجامید. به تدریج ساختارهای بادوام تری به خصوص پس از ظهور کشاورزی، زمانی که مردم برای مدت طولانی در یک مکان ماندند، ظاهر شد. اولین پناهگاه ها منازل بودند، اما بعداً عملکردهای دیگر مانند نگهداری غذا و مراسم در ساختمانهای جداگانه ای اسکان داده شدند. برخی از سازه ها از نظر نمادین و همچنین عملکردی شروع به تمایز بین معماری و ساختمان کردند.

تاریخچه ساختمان با تعدادی از روندها مشخص شده است. یکی افزایش دوام مواد استفاده شده بود. مواد اولیه ساختمانی مانند برگ، شاخه و پوست حیوانات فاسد شدنی بودند. بعداً، از مواد طبیعی با دوام تر مانند رس، سنگ و چوب  و سرانجام، مواد مصنوعی  مانند آجر، بتن، فلزات و پلاستیک  استفاده شد. سپس تلاش برای ساختمانهایی با ارتفاع و دهانه بیشتر است. این امر با تولید مواد قوی تر و با دانش نحوه رفتار با مواد و چگونگی بهره برداری از آنها برای استفاده بیشتر امکان پذیر شد. سومین روند اصلی شامل میزان کنترل اعمال شده بر محیط داخلی ساختمان بود. تنظیم دقیق دمای هوا، سطح نور و صدا، رطوبت، بو، سرعت هوا و سایر عواملی که بر راحتی بر انسان تأثیر می گذارد، امکان پذیر است. با این حال روند دیگر تغییر در انرژی موجود در فرآیند ساخت است، از قدرت عضلات انسان شروع می شود و به سمت ماشین آلات قدرتمندی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، می رود.

وضعیت کنونی ساخت و ساز پیچیده است. طیف گسترده ای از محصولات و سیستمهای ساختمانی وجود دارد که عمدتا در گروههایی از انواع ساختمانها یا بازارها قرار دارند. روند طراحی ساختمان ها بسیار سازمان یافته است و از مراکز تحقیقاتی که خصوصیات و عملکرد مواد را مطالعه می کنند، مقاماتی که استانداردهای ایمنی را اتخاذ و اجرا می کنند و متخصصان طراحی که نیازهای کاربر را تعیین می کنند و ساختمانی را برای پاسخگویی به این نیازها طراحی می کنند، متکی است. روند ساخت و ساز نیز بسیار سازمان یافته است. این شامل تولیدکنندگان محصولات (آجر نما نسوز، انواع سنگ، سرامیک و…) و سیستمهای ساختمانی و صنعتگرانی است که آنها را در محل ساختمان جمع می کنند. پیمانکاری که کار صنعتگران را به کار می گیرند و هماهنگ می کنند و مشاورانی که در جنبه هایی از جمله مدیریت ساخت، کنترل کیفیت و بیمه تخصص دارند.

دسته‌ها: blog

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آجر نسوز طوسی