انواع چیدمان آجر نسوز شامل موارد سنتی و مدرن می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم:

آجرها هزاران سال است که ساخته شده اند و الگوهای آجری رسمی تقریباً به همین مدت وجود داشته است. به عنوان واحدهای مدولار یکنواخت، آجرها را می توان به انواع مختلف چیدمان کرد و همچنان با لبه های صاف و مرتب بیرون آمد، این همان چیزی است که اکثر مردم هنگام طراحی دیوارهای خانه شان، طرح پشت تلویزیون، دیوارهای پاسیو آجری یا پیاده رو می خواهند.

الگوهای آجرچینی که باند یا الگوهای باند نیز نامیده می شوند، فقط برای ظاهر نیستند. آنها همچنین به بستن آجرها به یکدیگر کمک می کنند تا از جابجایی آنها جلوگیری شود. این امر به ویژه برای ساخت دیوار بسیار مهم است. برای کسانی که اینکار را می کنند، ظاهر ممکن است مهم ترین نکته باشد، اما به همان اندازه مهم است که نصب آسان است. الگوهایی که به آجرهای برش خورده کمتری نیاز دارند، می توانند با سرعت بیشتری پایین بیایند و با ضایعات کمتری از بین بروند.

انواع چیدمان آجر نما

به عبارت ساده تر، چیدمان آجر الگویی است که آجرها در آن چیده می شوند. چسب های آجری نه تنها برای دیوارها بلکه برای سنگفرش های آجری برای مسیرها و پاسیوها و سایر انواع بناها کاربرد دارد. چیدمان آجری نقش مهمی در به حداکثر رساندن استحکام و دوام سازه ایفا می کنند، یکنواختی را در ساختار و ترکیب ایجاد می کنند و جذابیت بصری را افزایش می دهند. انواع مختلفی از چیدمان آجری وجود دارد و هر کدام ظاهر منحصر به فرد، چالش های نصب و ملاحظات ساختاری در مورد دیوارها را دارند.

انواع چیدمان آجر که مرسوم است:

1- چیدمان آجری مشبک جناغی یا شاه ماهی:

آجر چینی جناغی

الگوی شاه ماهی ظاهری مسحورکننده دارد اما نمی تواند ساده باشد. آجرها صرفاً در زوایای 90 درجه نسبت به یکدیگر در یک الگوی زیگزاگ قرار گرفته اند. این الگو به هیچ برشی در ناحیه نیاز ندارد، اما اگر می خواهید لبه های مستقیم داشته باشید، باید هر آجر بیرونی را با زاویه 45 درجه برش دهید.

قوی ترین الگوها، شاه ماهی است. می توان آن را در زاویه 45 یا 90 درجه قرار داد. این الگو زوایای زیادی دارد که می‌توان آن‌ها را پرانرژی توصیف کرد و می‌تواند واقعاً مهمانان شما را در حالی که راه خود را به سمت ورودی خانه شما می‌آیند جذب کند. از آنجایی که این الگو به خوبی آجر را به هم متصل می کند، می تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند، که برای راهروها ایده آل است. این چیدمان آجر را روی انواع آجرهای نسوز مانند آجر انگلیسی، آجر شاموتی، انواع آجر دکوراتیو و …میتوان پیاده سازی کرد.

 

2-  چیدمان آجر با الگوی چرخ دنده

الگوهای آجر چینی

پیاده سازی این مدل به برخی مهارت‌های برش آجر نیاز دارد، اما الگوی جالب و زیبایی است. همانطور که می بینید، این یک نمایش هندسی از یک طرح زیباست. در مرکز هر شکل یک نیم آجر قرار دارد، به این معنی که شما باید حداقل یک برش برای هر دو چرخ سنجاق ایجاد کنید.

3- آجر چینی الگوی بادبزنی


الگوهای آجر چینی آجری بادبزنی یکی از ساده ترین پیوندها برای کار با آن است، اما جلوه بصری آن جادویی است – شبیه یک سبد بافته شده است! این یک انتخاب محبوب برای پاسیو به دلیل ارزش تزئینی و سهولت نصب است. همچنین می توانید با اجرای مورب سنگفرش همه چیز را با هم مخلوط کنید.

این الگو برای قرن ها وجود داشته است و می توان آن را در تزئین شهرهای باستانی ایران و اروپا مشاهده کرد. الگوی بادبزنی را می توان به عنوان یک طرح شطرنجی در نظر گرفت که از جفت آجر تشکیل شده است. آجرها به صورت افقی و عمودی در مقابل یکدیگر قرار می گیرند تا جلوه بصری در بافتن و بیرون رفتن آنها ایجاد شود. این یک الگوی بسیار چشم نواز است و در پاسیو یا مناطق تفریحی در چشم انداز شما جذاب است.

4- الگوی آجری استاندارد:

انواع چیدمان آجر نسوز

این ساده ترین الگوی سنگفرش است. آجرها در کنار هم قرار گرفته اند و خطوط قوی و بصری را در زمین ایجاد می کنند. این روش چیدمان به عنوان بهترین الگو برای پیاده روها شناخته می شود زیرا دارای پیوند قوی تری است که نسبت به الگوهای دیگر مقاومت بیشتری را دارد. این الگو را می توان در زاویه 45 درجه نیز قرار داد تا جذابیت بیشتری در فضای شما ایجاد کند.

الگوی آجر استاندارد، چیزی نیست جز آجرهایی که در ردیف‌هایی کاملاً هم‌تراز قرار گرفته‌اند. این الگو در ساخت دیوار بیشتر از سنگفرش در فضای باز استفاده می شود. آجر دیواری همیشه ملات کاری می شود، بنابراین آجرها جابجا نمی شوند. در سنگفرش، هر حرکتی در آجر، خطوط منظم الگو را مخدوش می کند. با این حال، این چیدمان در آجر برای الگوهای شبکه یا مسیرهای لبه‌دار به خوبی کار می‌کند، زیرا شبکه یا لبه از جابجایی آجر جلوگیری می‌کند.

5- چیدمان راسته نما (رگ چینی راسته)

انواع چیدمان آجر نما

این طرح شاید کلاسیک ترین الگوی آجری برای دیوارها باشد. به همان اندازه انتخاب خوبی برای سنگفرش است، اما به برش های بیشتری نسبت به برخی از الگوهای دیگر نیاز دارد. ساده‌ترین نوع چیدمان راسته نما، یک آجر را روی دو آجر در زیر قرار می‌دهد – که به عنوان الگوی ۱ به ۲ شناخته می‌شود – به طوری که هر درز بین آجرهای همسایه روی مرکز آجر زیر قرار می‌گیرد. این الگو همچنین می تواند برای ایجاد اتصالات افست تغییر کند و این الگوی پلکانی حتی می تواند در صورت تمایل از ردیفی به ردیف دیگر متفاوت باشد.

چیدمان راسته نمای آجر رایج ترین الگوی آجری است که در مناظر مسکونی استفاده می شود. دوستدار محیط زیست نیز در نظر گرفته می شود زیرا به حداقل برش نیاز دارد و ضایعات نزدیک به صفر را پشت سر می گذارد. الگوی راسته نما در پاسیوهای بیرونی و مناطق تفریحی عالی به نظر می رسد زیرا یک الگوی بسیار قوی و بادوام است که می تواند وزن قابل توجهی از مبلمان و سایر ملزومات را تحمل کند.

 

 6- چیدن آجر به روش چرخدار

انواع چیدمان آجر نما

الگوی آجر چرخدار تنها یک نمونه از یک الگوی آجری بسیار پیچیده و بسیار زمان‌بر است. اگر شامل برش های دشوار و دقیق روی بیش از نیمی از آجرها باشد. تأثیر الگوهای پیچیده مانند این چیدمان می تواند خیره کننده باشد، اما سختی نصب آن را برای افرادی که انجام می دهند زیاد می باشد. اغلب، الگوی بسیار تزئینی به عنوان یک قطعه مرکزی در یک منطقه بزرگتر ساخته شده با الگوی کمتر پیچیده استفاده می شود.

 

7- رگ چینی لابند مرتب  (کله راسته)

انواع چیدمان آجر نما

این طرح به همراه الگوی بادبزنی یکی از قدیمی ترین هاست. این الگو یکی دیگر از الگوهای آجری است که برای قرن ها استفاده شده است. با این حال، الگوی کله راسته بیشتر در انگلستان به جای اروپا دیده می شد. این الگو جهانی است و در پاسیوها، گذرگاه ها یا حتی راهروها عالی به نظر می رسد.

انواع چیدمان آجر (سنتی و مدرن):

8-فخرومدین

انواع چیدمان آجر

آجرچینی به روش مشبک در معماری و ساختمان سازی ایرانی به اسم فخرومدین شناخته می شود. در واقع فخرومدین به چیدمانی از آجرها گفته می شود که دارای حفره و روزنه و شکلی مشبک باشند که به اشکال و روشهای گوناگونی کار شده باشند. از این نوع چیدمان می توان در فضاهای داخلی، طراحی نما، دیوارهای جداکننده در فضاهای باز و بسته، باغ ها، سالن ها، تالارها و …به صورت های مختلف استفاده کرد.

9- چیدمان آجر به روش حصیری

انواع چیدمان آجر

چیدمان آجر به روش حصیری یکی از روشهای چیدمان آجر است که نتیجه ی نهایی بسیار زیبایی دارد. این چیدمان میتواند توسط انواع آجرها از جمله آجر شاموتی گرانیتی یا آجر انگلیسی اجرا شود. در قسمت های بیرونی ساختمان برای نمای خارجی کاربرد فراوانی دارد. از آجر چینی حصیری میتواند برای نماسازی ساختمانهایی مانند مرکز خرید، آتلیه های عکاسی، آتلیه های هنری و …. بهره مند شوید.

10- آجر چینی آبشاری:

انواع چیدمان آجر

سرای آجر گردان واقع در شهر اراک

در الگوی آجر چینی به روش آبشاری طرح های بسیار زیادی می توان خلق کرد. این کار توسط چیدن آجر ها به اشکال نامنظم و  و غیر قائم بوجود می آید. که در نهایت نمایی بسیار زیبا و خیره کننده حاصل می شود. از این الگو میتوان برای نمای خارجی ساختمانها استفاده کرد.

دسته‌ها: blog

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آجر نسوز طوسی