مدتهاست که شومینه ها در خانه ها طراحی شده و برای کمک به تأمین گرما در اتاق قبل از اینکه سیستم های گرمایش مرکزی حتی یک ایده باشد، مورد استفاده قرار می گرفتند. همه خانه ها دارای شومینه نیستند و وسایل مختلفی برای آنچه در اصل راهی برای سوزاندن مواد برای تأمین گرما در خانه شمااست وجود دارد، در حالی که می توانید از منظره آتش سوزی واقعی نیز لذت ببرید. اما شومینه ساخته شده با آجر نسوز سیستم گرمایشی بسیار زیبایی در خانه بوجود می آورد که حس گرما و روح زندگی را در خانه تان زنده می کند.

آجر نسوز شومینه

آجر نسوز شومینه

انواع آجر شومینه کدام آجرها هستند؟

در شومینه ها نهایتا حرارت به ۵۰۰ درجه میرسد نتیجتا میتوان از هر آجر نسوزی استفاده کرد. در بخش های بالایی ذکر شد که ترجیحا از رنگهای تیره آجر برای این کار استفاده شود. آجر قرمز انگلیسی، آجر نسوز سیاه و آجرهای تیره رنگ اغلب برای ساخت شومینه در خانه ها به کار می رود. این امر به علت تیرگی این آجرها نسبت به آجرهایی مثل آجر نسوز سفید صدفی و آجر نسوز طوسی است. زیرا شومینه ها به مرور زمان با جمع شدن دوده، تیره خواهند شد. بنابراین توصیه می شود از آجرهای تیره رنگ برای این کار استفاده شود. لازم به ذکر است از آجر لفتون، آجرهای سفالی و آجرهای رسی نمیتوان برای ساخت شومینه استفاده کرد. از انواع آجرهای شومینه ای میتوان بعنوان طرح پیشت تلویزیون نیز استفاده کرد.

آموزش ساخت یک شومینه با آجر نسوز را در این کلیپ ببینید:

مراحل ساخت یک شومینه با آجر نسوز

1.آجر و الگوی خود را انتخاب کنید.

اولین عاملی که باید در نظر گرفته شود این است که می خواهید از آجر نسوز با چه ضخامتی استفاده کنید. آجر نسوز مورد استفاده باید با استانداردهای تعریف شده مطابقت داشته باشد و باید الزامات قوانین ساختمانی محلی، ملی و بین المللی را در مورد ساخت شومینه و دودکش برآورده کند. یا از آنها فراتر رود. توصیه می شود از آجر نسوز ضخیم ½ ” برای قرار دادن کف و دیوار پشت برای محافظت بیشتر در برابر حرارت استفاده کنید. عامل دوم رنگ است. انواع آجر نسوزی که موجود است، طیف رنگی متفاوتی دارد اما توصیه می شود از رنگهای تیره مثل آجر انگلیسی قرمز یا آجر سیاه نسوز استفاده شود. هرچند آجر شاموتی نیز به ندرت استفاده می شود اما میتوان از رنگهای تیره این آجر نیز بهره برد. آخرین (و جالبترین) عاملی که باید در نظر گرفت الگو است. الگوهای معروف آجر نسوز شامل پیوند در حال اجرا، پیوند روی هم، استخوان شاه ماهی کامل، استخوان شاه ماهی خرد شده و بافت سبد است. الگو، همراه با رنگ آجر، یک انتخاب کاملاً زیبایی شناختی است، بنابراین چیزی را انتخاب کنید که مکمل طراحی شما باشد!

الگوی آجر شومینه

الگوی آجر شومینه

2. فضای کاری خود را آماده کنید

وقتی مطمئن شدید که از چه ضخامت آجر نسوز استفاده می کنید و چه نوع الگویی را می خواهید، وقت آن است که آماده شوید تا واقعاً آجرها را بکار ببریم. برای قرار دادن آجر نسوز، به موارد زیر احتیاج دارید:

 1. یک سطل (آنقدر بزرگ که سیمان نسوز خود را در آن مخلوط کند)
 2. یک ماله
 3. راهنماهای فاصله (اینها را می توان به راحتی از تخته سه لا تهیه کرد)
 4. یک اسفنج

قبل از شروع به قراردادن آجر، اطمینان حاصل کنید که از سیمان نسوز سازگار با آجر شومینه استفاده می کنید. صرف نظر از ملاتی که استفاده می کنید، باید طبق دستور روی کیسه مخلوط شود. اگر از سیمان نسوز استفاده می کنید، باید آن را با قوام خمیر دندان مخلوط کنید. مطمئن شوید که ملات شما خیلی نازک و روان نیست تا از حداکثر مقاومت اطمینان حاصل کنید.

آماده کرده ملات آجر نسوز شومینه

آماده کرده ملات آجر نسوز شومینه

3. پوشش دهی دیوار پشتی شومینه با سیمان نسوز

پس از اینکه ملات خود را مخلوط کردید، باید یک لایه ملات به دیوار پشت شومینه آجری اضافه کنید. با انجام این کار هرگونه شکاف هوا برطرف می شود، همچنین یک لایه محافظت شده از حرارت اضافه می شود.

  ملات مستقیماً بر روی دیواره پشتی قرار گرفته و به صورت یکنواخت در می آید و ضخامت آن تقریباً 1 ⁄ 16 اینچ است. قبل از شروع به قراردادن آجر، بگذارید تا ملات 24 ساعت خوب روی دیوار بماند.

   4. آجر کف شومینه را بگذارید.

  قراردادن آجر نسوز کف شومینه

  آجرهای نسوز شومینه

  قبل از گذاشتن آجر، حتما راهنماهای فاصله خود را تنظیم کنید. این ها باید طوری قرار بگیرند که شکاف انبساطی ½ ”از دیواره های پشتی و کناری باقی بماند. این شکاف انبساط باعث می شود تا اتاق آجر نسوز با گرم شدن و سرد شدن منبسط شود. عدم ایجاد شکاف انبساطی منجر به ترک خوردگی آجر نسوز در حین استفاده می شود.

  5. دیوار پشت شومینه را علامت بزنید و پوشش بدهید.

  هنگامی که کف شومینه را با آجر پوشش دادید، می توانید به سمت دیوار پشت بروید. به یاد داشته باشید که از راهنماهای فاصله استفاده کنید تا شکاف انبساطی ½ ”در امتداد هر دو دیواره کناری ایجاد شود.

  از همان روش ماله کشی که برای کف استفاده کرده اید استفاده کنید (ملات سیمان نسوز را به صورت و دو طرف آجر نسوز بزنید) تا ملات را روی آجر نسوز شومینه بزنید. از کف شروع کنید و آجر را به دیوار پشتی بمالید، شکاف انبساطی کف را با همپوشانی آجر بپوشانید.

  مسیر خود را از یک طرف به آن طرف پایین به بالا ادامه دهید تا به بالای محوطه شومینه برسید. پس از اتمام پوشش دهی دیوار پشت شومینه، به یاد داشته باشید راهنماهای فاصله خود را حذف کنید. 

  6. دیوارهای کناری شومنیه را بکار ببرید

  در این مرحله، تنها چیزی که باید برای خط کشی آن باقی مانده باشد، دیوارهای جانبی است.

  7- تمیز کردن

  در این مرحله باید ملات اضافه از روی آجرهای شومینه پاک شود. با استفاده از اسفنج مرطوب، ملات اضافی را پاک کنید. با پاک کردن اتصالات و ملات نیز با خشک شدن همه چیز انعطاف پذیر خواهد بود و به ایمن شدن اتصال نهایی ملات کمک می کند.

  تمیز کردن سطح آجر نسوز شومینه

  تمیز کردن سطح آجر نسوز شومینه

  نحوه براق کردن شومینه ی آجری

  چگونه می توان شومینه آجری را با سرکه تمیز کرد؟

  وقتی به فکر تمیز کردن آجر شومینه هستید، سرکه اولین چیزی نیست که به ذهن شما خطور می کند. با این حال، اسیدیته سرکه برای تجزیه تجمع دوده ها بسیار مناسب است. از قدمت آجرهای خود آگاه باشید. اگر آجرهای قدیمی (20 سال به بالا) دارید، سرکه اولین راهی نیست که باید امتحان کنید. برای شروع با قدرت تمیز کردن سرکه، ابتدا در بطری، قسمتهای مساوی سرکه و آب را مخلوط کنید.آجرهای داخل شومینه را خوب خیس کنید و سپس بیرون را اسپری کنید. 2 تا 5 دقیقه صبر کنید.دوباره اسپری کنید. با برس مویی با حرکت دایره ای بمالید و از بیرون به داخل کار کنید. آجرها را بشویید و پاک کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید. برای مقابله با اسیدیته سرکه، چند قاشق غذاخوری جوش شیرین و آب را در بطری اسپری ترکیب کنید. آجرها را اسپری کنید. بگذارید خشک شود.

  نحوه براق کردن آجر نسوز شومینه

  نحوه تمیز کردن شومینه با کرم (سس) تارتار

  نحوه براق کردن آجر نسوز شومینه

  این روش در صورت استفاده در مناطق کوچکتر و متمرکز مانند محیط احاطه شده یا روی کوره، بهترین عملکرد را دارد. در مقایسه با روش های دیگر، این بهترین نتیجه را دارد. اما اگر به مقدار زیادی کرم تارتار دسترسی نداشته باشید، احتمالا با جوش شیرین یا سرکه برای فضای داخلی شومینه استفاده خواهید کرد. در یک کاسه، حدود 2 قاشق غذاخوری کرم تارتار و کمی آب را ترکیب کنید تا یک خمیر نازک ایجاد شود. یک لایه از خمیر را به منطقه دوده بمالید و اجازه دهید 5-10 دقیقه بماند. محل را با آب گرم بشویید، در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید.

  قیمت آجر نما نسوز چقدر است؟؟؟

  تمیز نگه داشتن شومینه

  تمیز کردن آجر شومینه هرگز سرگرم کننده نیست. با این حال، شومینه شما باید حداقل دو بار در سال به طور کامل تمیز شود تا عملکرد بهینه و ظاهر زیبایی داشته باشد. آیا زمان تمیز کردن فرا رسیده است؟اگر مرتباً کار تمیز کردن شومینه را انجام دهید، کار سختی نیست.مدیریت تمیز کردن شومینه شومینه یک افزودنی فوق العاده برای هر خانه ای است. که می تواند زمینه دنجی برای اوقات خوش خانوادگی یا فقط احساس آرامش باشد. اما اگر شومینه خود را تمیز نگه ندارید، می تواند به یک خطر تبدیل شود.

  خاکستر پس از هر آتش سوزی در شومینه شما جمع می شود. برای کاهش تجمع باید خاکسترهای اضافی را مرتباً تمیز کنید. هنگام تمیز کردن خاکستر، از یک بطری اسپری با آب استفاده کنید تا از انتشار گرد و غبار در فضای جلوی اتاق خود جلوگیری کنید. اسپری با آب همچنین می تواند به شما در جلوگیری از تشدید آلرژی یا تنفس در گرد و غبار دوده کمک کند.

  قیمت آجرهای نسوز شومینه

  قیمت آجرهای مورد نیاز برای ساخت یک شومینه خانگی معمولا به متراژ آجر و رنگ آجر(انگلیسی باشد یا نسوز سیاه) بستگی دارد. معمولا بین 2 تا 3 متر آجر برای ساخت یک شومینه نیاز است که چیزی در حدود 70 قالب آجر می شود. برای خرید آجر نسوز شومینه و قیمت آجر شومینه با تلفن های دفتر و یا شماره موبایل 09133162388 تماس حاصل فرمایید.

  ابعاد آجرهای شومینه:
  ابعاد آجر نسوز شومینه

  ابعاد آجر نسوز شومینه

  میتوان از آجرهای 31×7 برای این کار استفاده کرد. اما از قالب های بزرگتر با توجه به سلیقه مشتری نیز می توان بهره برد. ضخامت آجری که برای شومینه استفاده می شود حدود2/5 باشد، میتوان گفت استاندارد است.

  برای مشاهده انواع آجر قزاقی و خرید آن کلیک کنید.

  آجر خشتی
  آجر خشتی
  آجر تایل
  آجر تایل
  آجر آنتیک
  آجر آنتیک
  دسته‌ها: blog

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  آجر نسوز طوسی